Skip to main content

Auktionskammaren: Historiska hem i hjärtat av Varberg

I kvarteret Malmen och Auktionskammaren, ett stenkast från Varbergs station, har en fascinerande transformation ägt rum. En anrik fabriksbyggnad från 1920-talet har fått nytt liv som 18 moderna lägenheter, där historiens vingslag möter nutida komfort.

Byggnadens gula fasad, karakteristisk för sin tid, började ta form i slutet av 1920-talet. Samtidigt sjöd Drottninggatan av aktivitet när Knutsons marmeladfabrik, under ledning av den driftiga Sofia Knutson, producerade läckerheter av lokala råvaror. När den nya fabriksbyggnaden stod klar, flyttade verksamheten in och en ny era tog sin början.

Genom åren har byggnaden huserat olika verksamheter, men det är som auktionskammare den etsat sig fast i Varbergsbornas minne. I 25 år var detta en livlig handelsplats där allt från konstföremål till hushållsartiklar bytte ägare varje vecka, alltid med spänning i luften.

En ny era börjar

Nu skrivs nästa kapitel i byggnadens historia. Med varsam hand och djup respekt för dess kulturarv har vi omvandlat lokalerna till eftertraktade bostäder. Vår vision har varit att bevara essensen av både Knutsons marmeladfabrik och den välkända auktionskammaren.

De nya hemmen, som sträcker sig från ettor till treor, har utformats för att hedra 1920-talets estetik. Vi erbjuder två distinkta inredningskoncept:

  • ”Auktionskammarens val”
  • ”Mirandas val”

Båda alternativen skapar en varm, hemtrevlig atmosfär som andas historia, samtidigt som de möter moderna krav på komfort och funktionalitet.

Ett arv lever vidare

I dessa lägenheter lever arvet från en svunnen tid vidare, nu anpassat för en ny generation Varbergsbor som värdesätter både historisk charm och samtida bekvämligheter.